Jaké poplatky hradí vlastník bytu a jaké nájemce

Když kupujete byt, měli byste mít ujasněno, jaké platby Vás budou čekat, až se stanete vlastníky bytu.

Jestliže si na byt berete hypotéku, je nutné k tomu připočíst nejen energie, ale i další služby související s provozem bytu a bytového domu jako takového. Ke splátce je třeba připočítat také běžné náklady na provoz bytu (el. energie, topení, vodné, stočné, připojení k internetu). V případě vlastnického bydlení v bytovém domě je nutno připočíst náklady jako platby do fondu oprav a náklady na další služby (odvoz odpadu, osvětlení společných částí, výtah, úklid).

Výše těchto poplatků se odvíjí buď od velikosti bytu, resp. spoluvlastnického podílu na společné nemovitosti, anebo podle počtu osob bydlících v bytě. V případě novostavby jsou poplatky do fondu oprav v prvních 10 letech nízké, se stářím stavby se bude zvyšovat.

Nové developerské projekty často zahrnují poplatky za další služby. Již ve většině bytových komplexů jsou instalovány bezpečnostní a kamerové systémy, které musí někdo provozovat a udržovat. V domech bývá také recepce, případně bezpečnostní služba. Dražší bytové domy mohou být vybaveny například dětskou hernou, bazénem, wellness či posilovnou. Některým z nich patří i pozemek kolem domu, v němž může developer umístit odpočinkovou zónu, gril, venkovní sportoviště či dětské hřiště určené pouze pro rezidenty. Všechny tyto lákavé bonusy ale znamenají poplatky navíc na energie i údržbu těchto nebytových a venkovních prostor. Prostě, čím více služeb a komfortu, tím vyšší náklady. Developer by měl být schopen ještě před uzavřením kupní smlouvy klientovi vyčíslit, jak vysoké tyto pravidelné platby budou, alespoň pro první období. Časem se samozřejmě mohou měnit, a spíše zvyšovat, v souvislosti s inflací, případným růstem nákladů na energie, opravy a podobně.

Jaké poplatky lze účtovat nájemci, pokud byt pronajímáte

Jsou to náklady na vodu, odvoz komunálního odpadu, úklid společných prostor, osvětlení, provoz výtahu. Pronajímatel ovšem může požadovat po nájemci také poplatky za služby, které jsou obyvatelům domu volně k dispozici, jako je právě recepce, využití wellnessu, soukromé zahrady.

Pronajímatel naopak nesmí po nájemci požadovat platbu do fondu oprav, poplatky za správu objektu, pojištění domu/bytu, případně pojištění domácnosti, pokud je byt majitelem plně vybaven, jinak by si jej měl sjednat nájemce sám, a u družstevních bytů třeba také o splátku anuity.

Veškeré služby, které bude nájemce platit ke stanovenému nájemnému, by měly být uvedeny v nájemní smlouvě. Jedná se o zálohové platby, které se jednou za rok vyúčtovávají. A to poté, co vlastník – pronajímatel – dostane vyúčtování nákladů. Přeplatky se mohou vrátit nebo použít na platby pro další období, nedoplatek by měl nájemce uhradit ve smluvně dohodnutém termínu.