Prohlášení vlastníka

Pokud vlastníte nemovitost v podílovém vlastnictví a rádi byste tento majetek rozdělili na více částí, připravíme pro Vás tento dokument.

Typický příklad je bytový dům s 5 byty, kdy každý vlastní nedefinovanou čtvrtinu domu vč. pozemku. Úskalím tohoto vlastnictví je právě nedefinovatelnosti, což omezuje vlastníka v nakládání s bytem. Toto vlastnictví znemožňuje financování nákupu formou hypotečního úvěru, což značně snižuje potenciál při možném prodeji, nebo jako forma zajištění pro jiné úvěry vlastníka.

Prohlášení vlastníka přesně definuje příslušenství k nemovitosti, které není přesně specifikované na listu vlastnictví a je jen na ústní dohodě současných spoluvlastníků. Vlastnící jsou pak vázání ústní dohodou, kterou v případně prodeje jedné z jednotek v domě nemusí respektovat nový vlastník jedné z jednotek.

Prohlášení tak zakotví, že k dané jednotce se váže konkrétní sklep, parkovací stání, nebo jiný prostor.

Prohlášení vlastníka tak vymezuje přesně vlastnictví a chrání majitele před zpochybněním jeho vlastnického práva a umožňuje s ní nakládat jako se samostatnou věcí z hlediska práva.